Пропускане към основното съдържание

Специфика и видове сервиране

Специфика и видове сервиране

Френски сервиз
Отличава се с това, че храната се приготвя или завършва пред клиента. Начинът на сервиране е доста официален и елегантен. Храната се изнася от кухнята на сребърни плата и се слага върхуколичката за фламбиране ,наричана още „гуеридон”. Храната се приготвя на гуеридона и се сервира нагостите в горещи чинии , извадени също от количката. Типични за този начин на сервиране  са Пепър стек , Палачинка „Креп Сюзет „ и др.Начин на сервиране е доста трудоемък, понякога изисква двама сервитьори, но гостите определено остават впечатлени и харесват шоуто. Това също така дава възможност сервитьора да отдели доста по-вече време с клиентите и да подържа личен контакт. Обикновено, колкото по-голямо е майсторството на обслужване на сервитьора , толкова по-високо ниво на задоволство  получава госта и респективно по-голям бакшиш за сервитьора.














Руски сервиз
Руският сервиз е подобен на френският ,също е доста официален и елегантен и пак госта получава възможност за лично внимание. Особената разлика е , че храната е приготвена и аранжирана в плата още в кухнята. Сервитьорите изнасят платата на ръце и с помощта на сервитьорска щипка сервират храната на госта. Предварително е сервирана гореща чиния пред госта, с подход от лявата страна сервитьорът предлага на госта да избере от предлаганата храна колко да му бъде  сервирано. При приключване останалата храна не се оставя на масата а се прибира в кухнята да се съхрани. Гарнитурите се сервират по същият начин както основното ястие. Този начин на сервиз е изключително контактен и предлагана гостите високо ниво на удовлетвореност. Сервитьорът трябва да има изключителни умения в презентирането и да е ловък с приборите.











Английски сервиз  
 Този вид сервиз се използва изключително рядко в ресторанти. Характерното за него е храната е приготвена и аранжирана в плата и се слага заедно с горещите чинии до домакина. Домакина плейтва храната в чинията и сервитьора я сервира на гостите. Този начин на сервиз показва благодарността на домакина към своите гости а сервитьора само асистира. След сервирането на всички гости храната се оставя в средата на масата заедно с всички сосове и гарнитури. Гостите си ги подават един на друг.

Американски сервиз
Американският начин на сервиране е най-разпространен и познат на всички. Храната е приготвена и плейтната в гореща чиния. Сервитьорите взимат от шубера в кухнята и сервират на  масата. Сервиза става от лявата страна на госта а отсервирането от дясна страна.Всички напитки се сервират от дясната страна на госта. По време на събитието могат да сервирани 3-4-5 степенни сет менюта. Характерното, е че преди да се сервира следващото ястие чинията от предходното трябва да вдигната, място за новата чиния почистено необходимите прибори характерни за новото ястие да бъдат сервирани и след това ястието се  сервира. Стек със стек нож и вилица, риба с рибен нож и вилица, десерт с десертен прибор.

Банкетен протоколен сервиз
Банкетният сервиз е изключително елегантен и тежък. За извършването на този вид сервиз се изисква изключително много човешки ресурс. Използването на този сервиз се практикува на много високи официални нива . Президенти на страни, министри , среща на високо ниво на компании. Характерното в случаят, е че на всеки трима души от гостите се полага един сервитьор. Движенията на сервитьорите са изключително точно координирани и се извършват от всички заедно. Масата е заредена с всички необходими за менюто прибори и чаши. Основна роля играе домакинът на масата, когато той е готов се вдигат всички чинии на гостите в един момент заедно с неговата. Сервирането става по същият начин всички сервитьори са от лявата страна на госта и в един миг всички поставят чинията и се преместват до следващият гост и пак в синхрон се поставя следващата чиния така до последната . След това се отдръпват на 2-3
 метра зад гостите си .

Коктейл   
 Коктейлът е събитие от по-свободен тип. Характерното за този тип събития е леките и храни които са порции рани на малки хапки. В повечето случай гостите са прави и използват маси тип(щъркел) които маси са високи и без столове. Сервитьорите   се движат внимателно между гостите с табли  наредени с храни и напитки . Когато таблата бива изпразнена сервитьорът отива към кухнята и взима ново плато с хапки , и ако са свършили напитките към бара. Има коктейли ,които се организират на блок маса където храната и напитките са представени на масата. Топлите блюда са подредени в бенмари  за съхранение , желателно е зад всяка секция на блок масата да има готвач .които да слага храната в чиниите на гостите. Сервитьорите в този формат се движат активно в залата сред гостите и почистват от празни чаши и чинии.


Коментари

Популярни публикации от този блог

Меню инженеринг

Меню инженеринга / menu engineering / е изключително важен инструмент в управлението на Вашият ресторант. Ето и няколко полезни съвета с които, ще усетите положителна промяна . 1.       Не акцентирайте върху цената -  не правете цените по-големи и с различен уголемен шрифт . Не наблягайте на цената. 2.       Цената без валута е „по-ниска “ – валутата след цифрите винаги напряга клиентите . 3.       Използвайте кръгли цифри -  магазинните цени с дребни стотинки „99ст , 45ст „ дразнят клиентите . 4.       Позициониране и групиране на ястията в менюто  – винаги в началото и края на менюто слагайте най- рентабилните ястия. 5.      Подробен анализ на артикулите в менюто според продажбите : a.     Пъзел – малко продажби , голям марж b.     Куче – малко пр...

Времева рамка – спазване на времевият лимит

Продължителност на протоколно или делово събитие в храненето В днешно време посещението на ресторанти за правенето бизнес или срещи на високо ниво са изключително популярни. Времето на тази група хора е едно от най-скъпото нещо ,за това има правила които са много важни да спазвате за да бъде избран вашият ресторант за такова събитие. Среща за закуска   Продължителността на това събитие е от 30мин- 60мин. Обяд Самият обяд протича от 60мин-90мин .След приключването на се отделят межди 30-45мин за кафе и финализиране на разговора. Вечеря Обикновено по тежките разговори и срещи преминават на вечеря . При протичането на вечерта се преминава през няколко   етапа. Аперитив 30-45мин / той може да бъде взет на масата за хранене или в отделно помещение , като лоби бар или бар/ същинската вечеря продължава между 90-120мин . За края на вечерята се предлага кафе и деджистив   комбинирани с пури ,което продължава между 30-45мин. Най-стриктно се следи за в...